آموزشی کامپیوتر

چگونه از ویندوز 7 یا 8.1 به ویندوز 10 ارتقا دهیم

ویندوز 10

چگونه از ویندوز 7 یا 8.1 به ویندوز 10 ارتقا دهیم

در 10 ژانویه 2023، مایکروسافت به طور قطع به پشتیبانی از ویندوز 7 و ویندوز 8.1 پایان داد. این بدان معناست که این دو سیستم عامل دیگر هیچ گونه به روز رسانی دریافت نمی کنند و این شامل به روز رسانی های امنیتی نیز می شود. علیرغم تلاش‌های مایکروسافت، برخی از کاربران از زمان معرفی ویندوز 10 در سال 2015 از ارتقا به ویندوز 10 خودداری کردند. اما اگر هنوز این کار را انجام نداده‌اید، اکنون زمان آن فرا رسیده است، وگرنه ممکن است زودتر در معرض خطرات امنیتی بزرگی قرار بگیرید.

چرا باید به ویندوز 10 ارتقا دهید؟

ویندوز 7 در ابتدا در سال 2009 منتشر شد و دوره پشتیبانی آن به میزان قابل توجهی افزایش یافت. در حالی که پشتیبانی جریان اصلی به طور رسمی در سال 2020 به پایان رسید. مایکروسافت یک برنامه به‌روزرسانی امنیتی توسعه‌یافته (ESU) را برای کسب‌وکارها معرفی کرد که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا سه سال دیگر به‌روزرسانی دریافت کنند. البته با هزینه سالانه که برای هر سال پس از اولین بار دو برابر می‌شود.

ویندوز 8 در سال 2012 شروع به کار کرد و سال بعد به روزرسانی رایگان به ویندوز 8.1 را دریافت کرد که پس از چند سال به تنها نسخه پشتیبانی شده تبدیل شد. همانطور که در مورد هر نسخه ویندوز وجود دارد، حداقل تا 10 سال پس از راه اندازی ویندوز 8 پشتیبانی می شود.

از آنجایی که ویندوز 8 به اندازه ویندوز 7 محبوب نبود، برنامه ESU را دریافت نکرد و این بدان معناست که پشتیبانی این دو سیستم عامل به طور همزمان تمام می شود. البته، مگر اینکه برای ESU پول می‌دادید، ویندوز 7 مدتی است که پشتیبانی نمی‌شود، اما این پایان واقعی راه است.

اکنون زمان ارتقا به ویندوز 10 است اگر قبلاً این کار را نکرده اید. در حالی که ویندوز 11 جایگزین آن شد، ویندوز 10 تا اکتبر 2025 پشتیبانی می‌شود.

با ابزار Media Creation Tool به ویندوز 10 میتوانید ارتقا دهید

مایکروسافت در ابتدا ویندوز 10 را از طریق Windows Update برای کاربران ویندوز 7 و ویندوز 8.1 ارائه کرد، اما این امکان از بین رفته است. اکنون بهترین راه برای ارتقا به ویندوز 10 استفاده از ابزار Media Creation Tool است. که می تواند برای انجام یک ارتقاء در محل اگر می خواهید یک نصب تمیز انجام دهید، استفاده کنید. ما روی اولی تمرکز خواهیم کرد، زیرا نیازی به حذف داده‌هایتان ندارد. با این حال، همیشه باید از اطلاعات مهم قبل از ارتقای بزرگ مانند این نسخه پشتیبان تهیه کنید.

در اینجا چیزی است که شما باید انجام دهید:

   1. به صفحه دانلود ویندوز 10 بروید و روی Download Now کلیک کنید. ابزار Media Creation Tool دانلود خواهد شد.
   2. فایلی را که دانلود کرده اید اجرا کنید و با مجوز موافقت کنید. در صفحه بعد، گزینه Upgrade this PC now را انتخاب کنید تا ارتقاء انجام شود.
   3. اگر می خواهید نصب را بعدا انجام دهید، به خاطر داشته باشید که به یک درایو فلش با حداقل 8 گیگابایت یا یک DVD خالی نیاز دارید.
   4. پس از کلیک بر روی Next، ویندوز 10 شروع به دانلود می کند و رسانه نصب ایجاد می شود. پنجره را باز بگذارید تا تمام شود.
   5. در آخرین صفحه در این پنجره، روی Install کلیک کنید، و ویندوز 10 شروع به نصب بر روی کامپیوتر شما می کند. این روند ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین مطمئن شوید که آماده صبر هستید.

  پس از اتمام نصب، رایانه شما در صفحه قفل ویندوز 10 بوت می شود. رمز عبور خود را وارد کنید و یک سری اعلان برای فعال کردن برخی ویژگی‌های ویندوز 10 مانند داده‌های تشخیصی، مجوز مکان و موارد دیگر مشاهده خواهید کرد. شما می توانید این مجوزها را به میل خود بپذیرید یا رد کنید و تا پایان کار روی Next کلیک کنید.
  اکنون روی دسکتاپ ویندوز 10 خواهید بود و رایانه شخصی شما اکنون برای چند سال دیگر پشتیبانی می شود.

این ساده ترین راه برای ارتقاء است و مسیری که ما به اکثر کاربران توصیه می کنیم. با این حال، می توانید از رسانه نصب نیز برای ارتقاء استفاده کنید.

نحوه ارتقاء به ویندوز 10 با فایل ISO یا درایو USB

این کار را می توانید یک فایل ISO، یک درایو USB یا یک DVD که برای نصب سیستم عامل جدید استفاده می شود ایجاد کنید. برای استفاده از فایل ISO در ویندوز 7، به نرم افزار اختصاصی مانند WinCDEmu نیاز دارید، بنابراین ممکن است استفاده از درایو فلش یا دی وی دی راحت تر باشد. خوشبختانه ویندوز 8.1 قادر به نصب فایل های ISO به صورت بومی است که کار را بسیار آسان تر می کند.

اگر از یک درایو USB برای نصب استفاده می کنید، هر گونه اطلاعات موجود در آن حذف می شود. حتماً از آن در دستگاه دیگری نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اگر این مسیری است که می خواهید طی کنید، ابزار ایجاد رسانه را همانطور که در بالا ذکر شد اجرا کنید. ما در اینجا روی استفاده از یک فایل ISO تمرکز خواهیم کرد، اما اگر بخواهید یک درایو USB بسازید، این فرآیند بسیار شبیه است.

در اینجا مراحل به روزرسانی وجود دارد:

پس از پذیرش شرایط مجوز، درایو فلش USB، DVD یا فایل ISO را برای رایانه دیگری انتخاب کنید. نگران نباشید، می توانید از این روش برای همان رایانه شخصی که قبلاً استفاده می کنید استفاده کنید.
صفحه ای با گزینه های زبان، معماری و ویرایش مربوط به نصب ویندوز خواهید دید. از آنجایی که می‌خواهید ارتقا دهید، می‌توانید این تنظیمات را با تنظیمات پیش‌فرض رها کنید زیرا با رایانه شخصی شما مطابقت دارند. اگر این را برای رایانه دیگری تنظیم می‌کنید، مطمئن شوید که تنظیمات با آنچه در دستگاه مورد نظر شما است مطابقت دارد.

 • از شما خواسته می شود مکانی را برای ذخیره فایل ISO انتخاب کنید. هر پوشه ای را که ترجیح می دهید انتخاب کنید، نام فایل را انتخاب کنید و روی ذخیره کلیک کنید. اگر می خواهید از درایو USB استفاده کنید، به سادگی لیستی از تمام درایوهای خارجی متصل به رایانه شخصی خود را مشاهده خواهید کرد تا بتوانید درایو مناسب را انتخاب کنید. شاید بهتر باشد فقط یک درایو متصل باشد تا تصادفا درایو دیگری را انتخاب نکنید.
 • ویندوز 10 شروع به دانلود می کند و رسانه نصب ایجاد می شود.
 • برای درایوهای USB، وقتی فرآیند به پایان رسید، بلافاصله درایو نصب را آماده خواهید کرد. می توانید به مرحله 7 بروید. اگر ISO ایجاد کرده اید، فایل ISO ایجاد شده را پیدا کرده و آن را سوار کنید. در ویندوز 8.1، می توانید به سادگی روی فایل ISO دوبار کلیک کنید، اما در ویندوز 7، باید از یک برنامه شخص ثالث مانند WinCDEmu استفاده کنید.
 • WinCDEmu را دانلود و نصب کنید. در طول مراحل نصب، یک اعلان برای برنامه برای نصب درایور دستگاه خواهید دید. روی Install کلیک کنید و اجازه دهید فرآیند تمام شود.

 • می‌توانید هر حرف درایوی را که می‌خواهید در اینجا انتخاب کنید، و می‌توانید غیرفعال کردن اجرای خودکار یا حفظ درایو مجازی پس از راه‌اندازی مجدد را انتخاب کنید. پس از انجام تنظیمات مورد نظر روی OK کلیک کنید.
 • شما یک درایو جدید در رایانه شخصی خود خواهید داشت که برای نصب ویندوز 10 استفاده می شود. به سادگی درایو را باز کرده و فایل Setup را اجرا کنید. در گفتگوی ظاهر شده روی Yes کلیک کنید.
 • راه اندازی ویندوز 10 راه اندازی می شود. وقتی به شرایط مجوز رسیدید روی Next کلیک کنید، سپس Accept را بزنید.
 • پس از بررسی به‌روزرسانی‌ها، یک صفحه خلاصه از تنظیمات نصب خود را مشاهده می‌کنید که فایل‌های موجود شما را حفظ می‌کند. روی Install کلیک کنید.
 • پس از آن، روند مشابهی است که اگر از ابزار Media Creation Tool برای ارتقاء مستقیم استفاده کرده باشید.

شاید از خودتان بپرسید چرا نباید به سراغ ویندوز 11 بروید؟

از نظر فنی، استفاده از Media Creation Tool برای ارتقاء به ویندوز 11 نیز امکان پذیر است. مشکل اینجاست که ماشین هایی که ویندوز 8.1 یا 7 دارند به احتمال زیاد برای پشتیبانی از ویندوز 11 خیلی قدیمی هستند.

این بیشتر به دلیل نیازهای CPU و TPM است که رایانه‌های ساخته شده برای آن سیستم‌عامل‌های قدیمی‌تر آن‌ها را برآورده نمی‌کنند. TPM 2.0 تنها در سال 2014 معرفی شد و تا زمانی که ویندوز 11 در اواخر سال 2021 راه اندازی شد برای کاربران مورد نیاز نبود. سازندگان رایانه های شخصی موظف بودند آن را برای چند سال قبل از آن در دستگاه های ویندوز قرار دهند، اما چیزی را برای چنین چیزی تغییر نمی دهد. دستگاه های قدیمی

علاوه بر این، همپوشانی CPU های پشتیبانی شده برای ویندوز 8.1 (یا 7، برای آن موضوع) و ویندوز 11 بسیار ناچیز است. تنها تعداد معدودی از پردازنده‌های سری X اینتل Core (که به سختی بخش‌های درجه یک مصرف‌کننده هستند) توسط هر دو سیستم عامل پشتیبانی می‌شوند، اگرچه چند مدل Intel Xeon برای ایستگاه‌های کاری و سرورها نیز به‌طور رسمی توسط هر دو پشتیبانی می‌شوند.

مگر اینکه بخواهید سخت افزار خود را ارتقا دهید، اگر می خواهید در حال حاضر پشتیبانی بمانید، ویندوز 10 بهترین مسیر است. با پشتیبانی تا اواخر سال 2025، زمان بسیار بیشتری برای آماده شدن برای ارتقاء سخت افزار خود به چیزی که از ویندوز 11 پشتیبانی می کند و سال های بیشتری دوام می آورد، دارید. با این حال، اگر به دنبال خرید یک دستگاه جدید هستید، می‌توانید فهرست رایانه‌های شخصی ما را که از ویندوز 11 پشتیبانی می‌کنند، بررسی کنید.

این تمام چیزی است که در آن وجود دارد، و در کل باید یک پردازنده نسبتاً ساده باشد. در حالی که ما همیشه توصیه می‌کنیم قبل از ارتقای بزرگی مانند این از داده‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، اما نباید منجر به از دست رفتن داده‌ها شود و پس از اتمام ارتقا، باید آن را ادامه دهید. ویندوز 10 بسیاری از عناصر آشنا را از ویندوز 7 و 8.1 حفظ کرده است، بنابراین اگرچه ممکن است یک منحنی یادگیری کوچک وجود داشته باشد، ارتقاء باید بدون دردسر باشد و قطعاً برای امنیت اضافی که دریافت می‌کنید ارزش آن را دارد.
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *