علمی نجوم و فضا

دومین تاخیر پرتاب Artemis I

Artemis I

ناسا پرتاب Artemis I را برای دومین بار به تاخیر انداخت

ناسا بار دیگر اولین پرتاب موشک سیستم پرتاب فضایی (یا SLS) خود را پس از شکست مهندسان در رفع نشت مداوم هیدروژن پاک کرد.

نشت هیدروژن اولین بار امروز صبح، بلافاصله پس از شروع سوخت گیری موشک با هیدروژن مایع، مشاهده شد. ناسا گفت این نشتی “در سمت عرضه ی قطع اتصال سریع 8 اینچی هنگام تلاش برای انتقال سوخت به موشک ایجاد شده است.” تیم سه تلاش برای عیب یابی انجام داد، اما پس از هر تلاش برای رفع مشکل، نشت پیدا شد. پس از سومین بار، مهندسان توصیه کردند که پرتاب “ممنوع” باشد. اندکی پس از آن، مدیر پرتاب ماموریت، چارلی بلک ول تامپسون، تصمیم گرفت تا پرتاب را انجام ندهد.

برای این ماموریت که Artemis I نام دارد، وظیفه پرتاب کپسول خدمه Orion بدون خدمه به دور ماه را بر عهده دارد. در ماموریت های آینده، ناسا تلاش خواهد کرد تا فضانوردان را با استفاده از SLS، Orion و تجهیزات اضافی به سطح ماه بازگرداند.

پرتاب SLS

آژانس همچنین تلاش قبلی پرتاب SLS را که قرار بود در 29 آگوست انجام شود، با اشاره به مشکلات سیستم تخلیه موتور که برای کمک به موتورها برای رسیدن به دمای مناسب قبل از برخاستن بود، پاکسازی کرد. یک نشت هیدروژن نیز در آن تلاش برای پرتاب شناسایی شد.
Artemis I
ناسا یک پنجره پرتاب دیگر باقی دارد – از ساعت 5:12 بعد از ظهر تا 6:42 بعدازظهر در 5 سپتامبر – قبل از اینکه با تاخیر بزرگی مواجه شود. سیستم خاتمه پرواز که برای جلوگیری از تبدیل شدن موشک به یک موشک خطرناک در صورت بروز مشکل در هنگام پرتاب، باید به طور نسبتاً مکرر آزمایش شود (قرار است هر 20 روز یکبار انجام شود، اما ناسا آن را تا 25 روز افزایش داد). زیرا آزمایش را نمی توان روی سکوی پرتاب انجام داد.

با توجه به اینکه موشک در 16 آگوست به سکوی پرتاب منتقل شد، زمان ناسا تقریباً بعد از 5 سپتامبر به پایان خواهد رسید. اگر SLS راه‌اندازی نشود، باید به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه ناسا بازگردانده شود، جایی که می‌توان سیستم خاتمه را دوباره آزمایش کرد. این زمان می برد و به طور بالقوه این پرتاب را تا اواخر اکتبر پیش خواهد برد.

اگر این پرتاب موفقیت آمیز باشد، باید راه را برای ماموریتی در سال آینده هموار کند که در آن ناسا برای اولین بار خدمه ای را در کپسول اوریون می فرستد. آنها فقط در اطراف ماه پرواز خواهند کرد، نه فرود بر روی آن – این نقطه عطف برای سال 2025 برنامه ریزی شده است، زمانی که امیدواریم اولین زنی را ببینیم که روی ماه قدم می گذارد.

منبع : THEVERGE
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *