فناوری گجت لوازم خانگی هوشمند

کنسول PS5 سونی به‌ روزرسانی‌ شد

کنسول PS5

کنسول PS5 به‌روزرسانی‌شده سونی با SOC 6 نانومتری AMD Oberon Plus عرضه می‌شود، دمای کمتری ارائه می‌دهد و انرژی کمتری مصرف می‌کند.

سونی اخیراً کنسول PS5 خود را با یک نسخه جدید به نام CFI-1202 به‌روزرسانی کرده است. که دما و انرژی ورودی کمتری را ارائه می‌کند. کنسول جدید سبک‌تر است، خنک‌تر کار می‌کند. و انرژی کمتری مصرف می‌کند و همه اینها به لطف SOC تازه‌شده AMD Obreon Plus است. که از گره فرآیند TSMC 6 نانومتری استقبال می‌کند.

نوع کنسول PS5 “CFI-1202” سونی دارای ویژگی‌های 6 نانومتری پیشرفته AMD Oberon Plus SOC: کاهش حجم قالب، قدرت کمتر و عملکرد خنک‌تر
در یک ویدیوی تخریبی که اخیرا توسط آستین ایوانز منتشر شد. Techtuber متوجه شد که کنسول PS5 سونی در نوع جدیدی عرضه می‌شود. که سبک‌تر، خنک‌تر و مصرف انرژی کمتری دارد. این نوع جدید PS5 با عنوان “CFI-1202” برچسب گذاری شده است. و اکنون می توانیم به این نکته پی ببریم که چرا از انواع اصلی PS5 سونی (CFI-1000 / CFI-1001) بهتر است.

شرکت فناوری Angstronomics در انحصاری خود تأیید کرده است که Sony PS5 (CFI-1202) دارای یک AMD Oberon SOC پیشرفته معروف به Oberon Plus است. که از فرآیند TSMC N6 (6 نانومتری) استفاده می کند. TSMC آن را طوری ساخته است که گره فرآیند 7 نانومتری (N7) آنها با قوانین طراحی سازگار با گره 6 نانومتری EUV (N6) باشد. این به شرکای TSMC اجازه می دهد تا به راحتی تراشه های 7 نانومتری موجود را به گره 6 نانومتری منتقل کنند بدون اینکه دچار پیچیدگی های عمده شوند. گره فرآیند N6 افزایش 18.8% چگالی ترانزیستور را ارائه می دهد و همچنین مصرف برق را کاهش می دهد که در عوض دما را کاهش می دهد.

به همین دلیل است که کنسول‌های جدید سونی PS5 سبک‌تر هستند. و از هیت سینک کوچک‌تری نسبت به نسخه‌های راه‌اندازی برخوردار هستند. اما این همه چیز نیست، ما همچنین شاهد یک تراشه کاملاً جدید از AMD Oberon Plus SOC هستیم که در کنار Oberon SOC 7 نانومتری قرار دارد. ابعاد قالب جدید حدود 260 میلی متر مربع است که در مقایسه با Oberon SOC 7 نانومتری (~ 300 میلی متر مربع) 15 درصد کاهش در اندازه قالب دارد. یک مزیت دیگر انتقال به 6 نانومتر وجود دارد و آن تعداد تراشه هایی است که می توان روی یک ویفر تولید کرد. این رسانه گزارش می دهد که هر ویفر Oberon Plus SOC می تواند حدود 20٪ تراشه های بیشتری را با هزینه مشابه تولید کند.

این بدان معناست که سونی بدون تأثیر بر هزینه آنها، می‌تواند تراشه‌های Oberon Plus بیشتری را برای استفاده در PS5 ارائه دهد و این می‌تواند کمبودهای موجود در بازار را که کنسول‌های نسل کنونی از زمان عرضه‌شان با آن مواجه بوده‌اند، کاهش دهد. همچنین گزارش شده است که TSMC در آینده SOCهای 7 نانومتری Oberon را حذف خواهد کرد و به طور کامل به Oberon Plus SOC 6 نانومتری خواهد رفت که منجر به تولید 50 درصد تراشه‌های بیشتر در هر ویفر می‌شود. همچنین انتظار می‌رود که مایکروسافت در آینده از گره پردازش 6 نانومتری برای Arden SOC جدید خود برای کنسول‌های Xbox Series X خود استفاده کند.

منبع : WCCFTECH
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *