امنیت فناوری

چگونه رمزهای عبور تلفن خود را با کلیدهای عبور عوض کنیم

کلیدهای عبور

چگونه رمزهای عبور تلفن خود را با کلیدهای عبور عوض کنیم

از مشکلات گذرواژه ها میتوان به فراموش کردن آن‌ها و هکرها که به راحتی می‌توانند آن‌ها را حدس بزنند اشاره کرد. به همین دلیل است که شرکت های فناوری قصد دارند آنها را با چیزی امن تر جایگزین کنند. این چیز امن تر در بیشتر موارد به معنای داده های بیومتریک است که برای باز کردن قفل تلفن خود استفاده می کنید.

در حالی که از نظر فنی غیرممکن نیست که شخص ثالث مصمم از هرگونه اقدام امنیتی دوری کند. شما نمی توانید به اشتباه اثر انگشت خود را در یک وب سایت بانکی جعلی تایپ کنید و یا چهره خود را برای دانلود در دارک وب پیدا کنید. در این صورت خطر هک شدن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

روش های مختلفی برای بدون رمز عبور کردن سیستم ها وجود دارد و در آخرین به روز رسانی iOS 16 و iOS 16.1، فناوری به نام کلیدهای عبور اضافه شده است. این کلیدهای عبور عناصر رمزنگاری هستند که شامل یک جفت کلید می شوند: یکی کلید عمومی که، در برنامه یا سایتی که وارد آن می شوید ثبت شده است. و کلید دیگر خصوصی است و در دستگاه شما ذخیره می شود.

این به هیچ وجه رویکردی انحصاری برای دستگاه‌های اپل نیست و تقریباً همه از فناوری رمز عبور (یا چیزی شبیه به آن) استفاده می‌کنند. گوگل در پیاده سازی این سیستم ها نسبت به اپل کمی متفاوت است، اگرچه پشتیبانی از برنامه ها و وب سایت ها نیز مورد نیاز است.

کلیدهای عبور در iOS

وقتی نوبت به iOS می‌رسد، کلیدهای عبور از طریق iCloud Keychain کار می‌کنند. بنابراین باید این مورد را در آیفون خود فعال کنید (برای همگام‌سازی گذرواژه‌ها و سایر داده‌ها بین دستگاه‌ها). شما همچنین باید از احراز هویت دو مرحله ای برای Apple ID خود استفاده کنید. که اگر قبلاً این کار را نکرده اید، قطعاً باید آن را فعال کنید. با تکمیل این مراحل و نصب آخرین نرم افزار iOS، برای کلیدهای عبور آماده هستید.

برای استفاده واقعی از کلیدهای عبور، باید به سرویسی با پشتیبانی از رمز عبور وارد شوید (یا یک حساب جدید برای آن ایجاد کنید). انتخاب در حال حاضر بسیار محدود است، اما برنامه‌هایی از جمله PayPal، eBay و برنامه سفر Kayak در حال حاضر یک گزینه رمز عبور ارائه می‌دهند.

تنها کاری که باید هنگام ظاهر شدن کلید عبور انجام دهید این است که روی Continue ضربه بزنید. (گزینه دیگر، Save on Another Device، برای زمانی است که از یک دستگاه عمومی یا اشتراکی استفاده می کنید). از شما خواسته می شود که تأییدیه Face ID یا Touch ID را ارائه دهید. و پس از انجام این کار، همه چیز آماده است و کلید عبور شما ایجاد می شود. هنگامی که در آینده نیاز به ورود به این برنامه دارید، باید تأیید کنید که می‌خواهید از یک رمز عبور استفاده کنید، سپس دوباره از چهره یا اثر انگشت خود استفاده کنید.

از آنجایی که iCloud Keychain همگام سازی کلیدهای عبور بین دستگاه های مختلف را انجام می دهد. در صورت از دست دادن دسترسی به یکی از آنها، می توانید اعتبار خود را پس بگیرید. همچنین یک فرآیند بازیابی وجود دارد که به شما کمک می کند در صورت از دست دادن دسترسی همزمان به همه دستگاه های خود، اطلاعات خود را بازیابی کنید. حداقل در تئوری، سیستم جدید باید برای کاربران نهایی هم راحت‌تر و هم امن‌تر باشد.

کلیدهای عبور در اندروید

در اندروید، گوگل با پشتیبانی از کلید عبور کمی از اپل عقب است. اما نه مانند iOS، مدتی طول می کشد تا همه برنامه ها، سایت ها و سرویس های دیجیتال مورد علاقه شما برای کار با کلیدهای عبور ارتقا داده شوند. اما گوگل می گوید که اندروید و مرورگر وب کروم اکنون با این ویژگی در فرم بتا سازگار هستند. تا پایان سال 2022، باید به نرم‌افزار پایداری برسد که اکثر ما از آن استفاده می‌کنیم.

این کلید هم به همان روشی که در iOS کار می‌کند، کار می‌کند. یک برنامه یا وب سایت آماده با کلید عبور را بارگیری کنید. سعی کنید وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید، و پیامی خواهید دید که آیا می خواهید از یک رمز عبور استفاده کنید یا خیر. بگویید بله، هویت خود را با استفاده از هر فناوری که گوشی شما برای محافظت از صفحه قفل خود دارد (معمولاً یک حسگر اثر انگشت اگر اندروید هستید) تأیید کنید و آماده هستید.

ورود به سیستم به روشی بسیار مشابه کار خواهد کرد. همچنین می‌توانید با استفاده از کلیدهای عبور و تلفن Android خود به برنامه‌ها و سایت‌ها در دستگاه‌های دیگر وارد شوید. این برنامه‌ها و سایت‌ها یک کد QR را نمایش می‌دهند که سپس می‌توانید آن را در تلفن هوشمند خود اسکن کنید. فرآیند تأیید یکسانی آغاز می‌شود و وقتی تلفن شما تأیید کرد که شما همانی هستید که می‌گویید، به دستگاه دیگر ارسال می‌شود.

Google Password Manager نیز در حال افزودن پشتیبانی از رمز عبور است. به این معنی که لاگین های رمزگذاری شده شما در هر جایی که حساب Google شما استفاده می شود همگام سازی می شود. همانطور که امروزه انجام می شود، تعداد دفعاتی که نیاز دارید هویت خود را تأیید کنید به برنامه و سایت بستگی دارد. به عنوان مثال، احتمالاً هر بار که برنامه بانکی خود را باز می کنید، اما نه زمانی که فقط در رسانه های اجتماعی مرور می کنید.

منبع : GIZMODO
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *