آموزشی کامپیوتر

چگونه صفحه کلید لپ تاپ خود را تمیز کنیم

laptop cleaning

چگونه صفحه کلید لپ تاپ خود را تمیز کنیم

از آنجایی که این بیماری همه‌گیر احتمالاً شما را نسبت به میکروب‌ها و شاید حتی ویروس‌ها آگاه می‌کند، حتی اگر در مورد پاکیزگی آنقدر جدی نیستید، ممکن است یک کلید خاص کیبورد گیر کرده باشد و کار نکند، یا شاید صفحه کلید شما احساس چسبندگی و پر از روغن و زباله می کند.

خبر خوب این است که تمیز کردن صفحه کلید لپ تاپ در واقع بسیار آسان است. چند راه مختلف وجود دارد که می توانید آن را تمیز کنید. روش‌های اساسی شامل پاک کردن ساده تا روش‌های پیچیده‌تر مانند جدا کردن کلیدها را پوشش می‌دهیم. لطفاً قبل از انجام هر یک از این مراحل، همیشه مطمئن شوید که لپ تاپ خود را از برق جدا کرده و دستگاه را خاموش کنید. شما نمی خواهید به لپ تاپ خود آسیب وارد کنید.

laptop cleaning

وسایل مورد نیاز برای تمیزکاری صفحه کلید لپ تاپ

هوای فشرده : یک قوطی هوای فشرده به دفع زباله هایی که ممکن است در زیر کلیدها قرار گرفته باشند کمک کند. همچنین برای صفحه کلید لپ تاپ شما بی خطر است. می توانید این را به صورت آنلاین یا در یک فروشگاه لوازم اداری پیدا کنید.

پارچه میکروفیبر مرطوب : میکروفایبر نوعی پارچه نرم است که معمولاً در تمیز کردن وسایل الکترونیکی استفاده می شود. این می تواند گرد و غبار و زباله هایی را که ممکن است بین کلیدهای شما باشد جمع کند. حتماً پارچه را به آرامی با آب مرطوب کنید (آن را خیس نکنید) تا به راحتی گرد و غبار را جمع کنید.

ایزوپروپیل الکل : این عامل برای ضد عفونی کردن سطوح و کشتن میکروب ها عالی است. همچنین می تواند احساس چسبندگی را از صفحه کلید کثیف حذف کند. همچنین از آب در وسایل الکترونیکی ایمن تر است. اطمینان حاصل کنید که غلظت آن 70٪ باشد که برای لوازم الکترونیک ایمن است.

پنبه : می توانید از آن در ترکیب با الکل برای پاک کردن لکه های روی صفحه کلید خود استفاده کنید. مطمئن شوید که آن را خیس نکنید و فقط به آرامی در مایع فرو کنید.

دوربین گوشی هوشمند : اگر در نهایت کلیدها را بردارید، دوربین برای عکس گرفتن و دانستن نحوه بازگرداندن آنها مفید خواهد بود.

مرحله اول : تمیزکاری ساده!

  1. لپ تاپ خود را خاموش کنید و مطمئن شوید که از هر منبع برقی جدا شده است
  2. لپ تاپ را در هر دو دست خود در هوا نگه دارید و آن را به اطراف تکان دهید. این کار باعث می شود مواد بزرگتر یا زباله هایی که ممکن است در داخل صفحه کلید دستگاه شما به دام افتاده باشند خارج شود.

معمولاً تکان دادن لپ‌تاپ با چرخاندن آن در کناره‌ها می‌تواند به حذف هر چیزی که در کیبورد به دام افتاده است کمک کند. اگر کار نکرد و همچنان می‌توانید چیزهایی را زیر کلاهک‌ها ببینید، یا احساس می‌کنید کلیدها چسبناک هستند، می‌توانید به مرحله بعدی بروید.

 

مرحله دوم : از هوای فشرده استفاده کنید

این مرحله دوم مرحله ای است که به صفحه کلید کثیف یا کلیدهای گیر کرده می پردازد. از هوای فشرده استفاده می‌کنید که می‌تواند زباله‌ها یا گرد و غبار را از کلاهک‌های صفحه‌کلید بیرون بیاورد. فقط مراقب باشید قوطی را وارونه اسپری نکنید.

  1. نی را داخل قوطی هوای فشرده قرار دهید
  2. قوطی هوای فشرده را نزدیک به صفحه کلید لپ تاپ خود نگه دارید، ماشه را بکشید یا فشار دهید تا قوطی (بسته به مدل قوطی) فعال شود و آن را به سمت ناحیه زیر کلاهک های صفحه کلید خود قرار دهید.
  3. با یک حرکت سریع، به اسپری کردن و رها کردن هوا ادامه دهید و تا زمانی که تمام قسمت‌ها را بپوشانید، روی صفحه‌کلید راه بروید.

هنگامی که از هوای فشرده استفاده می کنید، هر قطعه بزرگ زباله و گرد و غبار باید از صفحه کلید خود پاک شود. اکنون می توانید به مرحله بعدی بروید و روی تمیز کردن درپوش های کلید تمرکز کنید.

 

مرحله سوم : درپوش صفحه کلید و صفحه کلید را با یک پارچه میکروفیبر مرطوب تمیز کنید

مرحله دیگر استفاده از یک پارچه میکروفیبر مرطوب است. این روغن ها و باقیمانده ها و ذرات گرد و غبار کوچکتر را که ممکن است هوای فشرده از دست داده باشد، حذف می کند.

  1. پارچه میکروفیبر را به آرامی با آب مرطوب کنید. پارچه را خیس نکنید، مطمئن شوید که جریان آبی که از شیر آب خارج می شود قوی نباشد.
  2. پارچه را بردارید و به آرامی روی صفحه کیبورد خود بمالید. مطمئن شوید که پارچه علاوه بر خود کلاهک‌ها، بین کلاهک‌ها قرار می‌گیرد.
  3. این روند را تکرار کنید و به مالیدن کلیدها ادامه دهید. سپس پس از اتمام، اجازه دهید لپ تاپ شما خشک شود.

منبع : xda-developers
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *