علمی نجوم و فضا

پرتاب Artemis I ناسا با یک مانع جدید روبرو است: آب و هوا

پرتاب Artemis I

پرتاب Artemis I ناسا با یک مانع جدید روبرو است: آب و هوا

من یک خبر خوب و یک خبر بد برای طرفداران پرتاب های فضایی بزرگ ناسا دارم. خبر خوب این است که پس از تأخیرهای مکرر و آزمایش میخ‌گزیدن سیستم سوخت نشت‌کننده. سامانه پرتاب فضایی ناسا (SLS) می‌تواند اولین کار خود را از روز سه‌شنبه انجام دهد. خبر بد در حال حاضر یک طوفان در حال توسعه در دریای کارائیب با پتانسیل تبدیل شدن. به یک طوفان بزرگ و مسیری است که در حال حاضر به سمت فلوریدا در حرکت است.

بر اساس پیش‌بینی جمعه از اسکادران هواشناسی 45 نیروی فضایی، که مسئول تعیین اینکه آیا آب و هوا برای پرتاب به اندازه کافی خوب است یا نه. فقط 20 درصد احتمال دارد که هوا در 27 سپتامبر همکاری کند.

این پرتاب خاص شروع Artemis I خواهد بود، یک ماموریت آزمایشی که اولین پرتاب موشک SLS ناسا را ​​خواهد دید. و یک کپسول بدون سرنشین اوریون را به اطراف ماه خواهد فرستاد. این ماموریت یکی از اولین گام های کلیدی در برنامه های ناسا برای بازگرداندن فضانوردان به سطح ماه است.

اما ابتدا باید از زمین خارج شود. ماموریت این هفته یک مانع را برطرف کرد، زمانی که مهندسان یک تمرین لباس سوخت رسانی را انجام دادند و فرآیند بارگیری موشک با سوخت فوق‌العاده خنک و تنها با نشت‌های «قابل کنترل» را پشت سر گذاشتند. زمانی که تاییدیه نیروی فضایی برای پرتاب در 27 سپتامبر یا 2 اکتبر را دریافت کرد. مورد دیگری را پاک کرد. ناسا به تأیید نیروی فضایی نیاز داشت که یک ویژگی ایمنی، سیستم پایان پرواز، در حال کار است. FTS در ابتدا تنها به مدت 20 روز پس از فرود موشک به سکوی پرتاب در 17 آگوست گواهینامه دریافت کرده بود، اما ناسا مجوز تمدید آن را دریافت کرد.

اکنون بزرگترین مانع آب و هوا است. ناسا انتظار دارد روز شنبه تصمیم بگیرد که آیا به برنامه های خود برای پرتاب روز سه شنبه ادامه می دهد یا اینکه آیا موشک را دوباره به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه خواهد فرستاد. این فرآیند – آماده سازی موشک و چرخاندن آهسته آن به داخل ساختمان – ممکن است چند روز طول بکشد و می تواند منجر به به تعویق انداختن پرتاب تا نوامبر شود.

منبع : THEVERGE
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *