علمی نجوم و فضا

بزرگترین موشک ناسا آماده پرتاب

artemis 1

بزرگترین موشک ناسا تا به امروز آماده پرتاب به ماه در روز دوشنبه است!

سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) در اواخر عصر دیروز بررسی آمادگی پرواز ماموریت آرتمیس 1 خود را با موفقیت به پایان رساند. زیرا در حال آماده شدن برای حضور منظم در ماه است. در کنفرانس پس از بازبینی، مقامات ناسا تایید کردند که موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) آماده پرتاب در دوشنبه آینده است. پس از اتمام برخی بررسی‌های نهایی در لحظه آخر برای موتورهای آن. ماموریت آرتمیس 1 بخشی از برنامه آرتمیس آژانس فضایی است که با هدف ایجاد پایگاهی در ماه به امید انجام ماموریت‌ها به مریخ نیز انجام می‌شود.

ناسا پس از انجام موفقیت آمیز بررسی نهایی، تاریخ پرتاب موشک Maiden Moon را تا 29 اوت تعیین می کند.

در طول کنفرانس، مقامات ناسا جزئیاتی را در مورد پرتاب آینده به اشتراک گذاشتند و تأکید کردند که این یک ماموریت آزمایشی است. که برای ارزیابی موشک SLS و فضاپیمای اوریون طراحی شده است. هدف اصلی پرتاب آزمایش اوریون، به ویژه سپر حرارتی آن است.زیرا ناسا امکانات آزمایشی روی زمین ندارد که بتواند سپر را در معرض دماها و فشارهای شدیدی قرار دهد که هنگام بازگشت از یک ماموریت ماه با آن مواجه خواهد شد.
کنفرانس با آقای باب کابانا، معاون ناسا آغاز شد که مشتاقانه بیان کرد که ماموریت برای پرتاب مراجعه و آژانس او ​​SLS را به طور کامل بررسی کرده است. او اضافه کرد که ناسا خطرات را به بهترین شکل ممکن تجزیه و تحلیل و کاهش داد.  این آژانس بیش از طراحی فضاپیما برای آن بود بر اوریون تاکید خواهد کرد.

معاون مدیر توسعه سیستم‌های اکتشافی اعلام کرد که پس از بررسی، هیچ «استثنا» یا «نظر مخالف» وجود ندارد. که اصطلاحات ناسا برای هر رویداد نگران‌کننده‌ای است که ممکن است یک مسئول با آن مواجه شود.

artemis 1

اطلاعات بیشتر از ماموریت

از آنجایی که این مأموریت بدون خدمه خواهد بود، ناسا فضاپیمای Orion را فراتر از طراحی آن آزمایش خواهد کرد. برخی از سیستم‌هایی که فراتر از حد مجاز خود کشیده می‌شوند عبارتند از سیستم‌های ناوبری، هدایت و نیروی محرکه Orion.

این مأموریت همچنین ناسا را ​​تا نقطه تزریق فراقمری تحت فشار قرار می‌دهد – نقطه‌ای که جبار در یک مسیر مستقیم به سمت میانگین قرار می‌گیرد. این منجر به نادیده گرفتن چندین رویداد توسط آژانس می شود. که در غیر این صورت در صورت حضور خدمه در داخل فضاپیما، مأموریت را متوقف می کند. به عنوان مثال، جبار به سفر ماه خود ادامه می دهد. حتی اگر یکی از پنل های خورشیدی آن مستقر نشود، و بقیه نیز نادیده گرفته می شوند. مگر اینکه تهدید مستقیمی برای وسیله نقلیه وجود داشته باشد.

پس از اینکه هفته گذشته SLS و Orion را روی سکوی پرتاب فرستاد، ناسا تقریبا آماده سازی این جفت برای پرتاب تاریخی خود را به پایان رسانده است. خانم چارلی بلک ول تامپسون، مدیر پرتاب این ماموریت توضیح داد، با این حال، برخی از آزمایش ها باقی مانده است. به گفته وی، این موارد شامل اعتبارسنجی چندین عنصر رابط بین پرتابگر موبایل و موشک و دو آزمایش است. این‌ها آزمایش‌های مهندسی ویژه برنامه و برخی از فعالیت‌های خدماتی تقویت‌کننده هستند – با تیم خانم بلک‌ول. که قبلاً در مورد دومی به عنوان بخشی از تمرین لباس مرطوب SLS که در اوایل امسال برگزار شد، تجربه داشتند.

اگر فعالیت کلیدی در روز دوشنبه شکست بخورد، Artemis 1 ممکن است از بین برود

با این حال، فعالیت‌های کلیدی که قرار است چند ساعت قبل از پرتاب انجام شوند، تعیین می‌کنند که آیا SLS در روز دوشنبه به آسمان خواهد رفت یا خیر. این فعالیت‌ها نیز در حوزه خانم بلک‌ول قرار می‌گیرند، زیرا تیم او ساعت‌ها قبل از راه‌اندازی به کار خواهند رسید.

منبع : WCCFTECH
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *