سخت افزار علمی لپ تاپ

اپل کار طراحی هسته‌ای را برای M3 آغاز کرد

iOS 12.5.6

اپل کار طراحی هسته‌ای را برای M3 آغاز کرده است و در H2 2023 در اولین فرآیند بهبود یافته N3E TSMC راه‌اندازی خواهد شد.
M3 اپل به‌عنوان جانشین مستقیم M2 در نظر گرفته می‌شود. با گزارش جدیدی که ادعا می‌کند طراحی هسته‌ی SoC جدید آغاز شده است. و جدول زمانی خوش‌بینانه راه‌اندازی آن در نیمه دوم سال 2023 است.

جزئیات نام کد اپل M3 ارائه شد

اطلاعات جدید منتشر شده در Commercial Times تایوان بیان می کند که M3 با نام رمز Malma استفاده می کند. با این تصور که نسل بعدی سیلیکون با معماری N3E TSMC تولید خواهد شد. گفته می شود که N3E یک نوع بهبود یافته از فرآیند N3 است که به عنوان 3nm نیز شناخته می شود.
در جایی که گفته می شود N3 تا 15 درصد افزایش عملکرد و تا 30 درصد کاهش توان را در مقایسه با N5 ایجاد می کند. N3E می تواند این تفاوت ها را بیشتر افزایش دهد.

Apple-M3

این گزارش بیان می کند که M3 می تواند در نیمه اول سال 2023 یا در سه ماهه اول 2024 راه اندازی شود. به نظر می رسد سال 2023 برای جدول زمانی پرتاب بسیار خوش بینانه است. بنابراین فعلاً به سال 2024 پایبند خواهیم بود. با شروع تولید انبوه، می‌توانیم اولین دسته از تراشه‌های 3 نانومتری اپل را در سال آینده ببینیم. و به احتمال زیاد این شرکت از همین فناوری برای ساخت A17 Bionic استفاده خواهد کرد .که شایعه شده است که به طور انحصاری در آیفون 15 پرو و آیفون 15 پرو مکس استفاده می‌شود.

M3 را می توان در محصولاتی مانند مک بوک ایر مورد استفاده قرار داد. این احتمال وجود دارد که اپل بتواند اندازه صفحه نمایش این مدل را افزایش دهد و در نتیجه به لطف یک خنک کننده بزرگتر، دمای حرارتی بهتری داشته باشد. سایر محصولات شامل سری به روز شده آیپد پرو همراه با آی مک به روز شده و احتمالاً آیپد ایر در آینده است. ما در حال حاضر از تعداد هسته‌های M3 بی‌اطلاعیم. اما با نگاهی به M2 و M1، فرض می‌کنیم که اپل بار دیگر از چهار هسته عملکردی و چهار هسته کم مصرف استفاده خواهد کرد.

با توجه به پیچیدگی‌های تراشه‌های تولید انبوه در لیتوگرافی 3 نانومتری، این احتمال وجود دارد که TSMC در آینده با مشکل مواجه شود. این مشکلات ممکن است اپل را وادار کند تا جدول زمانی عرضه M3 را تحت فشار قرار دهد.

منبع : WCCFTECH
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *