آموزشی امنیت

چگونه حساب هک شده خود را نجات دهیم

امنیت

چگونه حساب هک شده خود را نجات دهیم: فیس بوک، اینستاگرام، اسنپ چت و موارد دیگر

هکرها حساب های آنلاین را در مقیاس صنعتی کنترل می کنند. در اینجا نحوه بازیابی و امنیت حساب های Apple، Facebook، Google، Instagram، Snapchat، Spotify، TikTok و Twitter آورده شده است.

تقریباً 2 نفر از هر 5 آمریکایی می گویند که هکرها حساب های رسانه های اجتماعی آنها را تسخیر کرده اند. و این اعداد احتمالاً افزایش می یابند زیرا اطلاعات حساب کاربری بیشتر و بیشتری در نقض شرکت های بزرگ به بیرون درز می کند.

لیزا پلاژمیر، مدیر اجرایی اتحاد امنیت سایبری ملی، می‌گوید: «[هکرها] این اعتبارنامه‌ها را می‌گیرند و به شیوه‌ای خودکار. آن‌ها را در برابر هر حساب دیگری که در وب وجود دارد، مقابله می‌کنند. حتی اگر دقیقاً از همان رمز عبور در حساب‌های دیگر استفاده مجدد نکنید. نرم‌افزار هکر می‌تواند به راحتی تکرارها را ایجاد کند تا زمانی که ضربه بخورند.

مواقع دیگر، افراد با پاسخ دادن به ایمیل‌های کلاه‌بردار، ورود خود را به کلاهبرداران تحویل می‌دهند، به‌عنوان مثال، صفحه فیس‌بوک شما برای حذف برنامه‌ریزی شده است و شما باید فوراً (در پیوند جعلی زیر) برای درخواست تجدیدنظر در مورد اقدام وارد شوید.

احتمالاً کارهایی وجود دارد که می توانستید برای جلوگیری از هک شدن بهتر انجام دهید (یا انجام نداده باشید). اما گذشته گذشته است. بیایید ابتدا آنلاین شویم و سپس از حساب های خود بهتر محافظت کنیم.

بازیابی اکانت شما

مراحل بازیابی دسترسی به حساب شما از سرویس آنلاینی به سرویس دیگر متفاوت است. گاهی کمی و گاهی بسیار زیاد. اما آنها از یک الگوی کلی پیروی می کنند. افزایش از بازنشانی آسان رمز عبور و اثبات هویت شما تا (گاهی.) کمک گرفتن از انسان های واقعی. متأسفانه، اگر هکرها حساب شما را بیش از حد دستکاری کرده باشند، مانند تغییر نام کاربری، رمز عبور و اطلاعات تماس، ممکن است نتوانید حساب خود را بازیابی کنید.

ابتدا باید متوجه شوید که هک شده اید. در اینجا چند نشانه وجود دارد:

  • عکس‌ها یا ویدیوهایی که هرگز نگرفته‌اید به‌عنوان پست‌های فیسبوک، اینستاگرام یا TikTok شما ظاهر می‌شوند.
  • دوستان در فیس بوک یا توییتر پیام های جعلی از شما دریافت می کنند.
  • Spotify در حال پخش موسیقی است که هرگز در صف قرار نگرفته اید.
  • دستگاهی که متعلق به شما نیست، با Apple ID خود وارد سیستم شده اید.
  • مخاطبین جدید در حساب اسنپ چت شما ظاهر می شوند.
  • یک ایمیل واقعی از اینستاگرام می گوید که آدرس ایمیل شما تغییر کرده است.

اگر چنین اتفاقی بیفتد، اولین چیزی که شرکت‌های فناوری توصیه می‌کنند این است که وارد شوید و رمز عبور خود را تغییر دهید. با فرض اینکه هکرها قبلاً آن را به چیزی که فقط خودشان می‌دانند تغییر نداده‌اند. وقتی رمز عبور خود را تغییر می دهید، مطمئن شوید که رمز عبور خوب است. (در ادامه نحوه انجام این کار را توضیح خواهم داد.)

اگر رمز عبور شما دیگر کار نمی کند، باید اقدامات دیگری را برای بازیابی حساب خود انجام دهید. به عنوان مثال، در اینستاگرام و جاهای دیگر، می‌توانید درخواست کنید. که یک لینک ورود به سیستم به آدرس ثبت‌شده شما ایمیل شود یا یک کد امنیتی به شماره تلفن ثبت‌شده شما پیامک شود. (با فرض اینکه هکرها آن‌ها را نیز تغییر نداده‌اند). برخی از خدمات، مانند اپل و اسپاتیفای، پشتیبانی انسانی برای کمک ارائه می دهند.

اینستاگرام

از آنجایی که برای اندروید و آیفون کمی متفاوت است، اجازه دهید روند وب را مرور کنیم. به instagram.com بروید. اگر اینستاگرام دیگر نام کاربری و رمز عبور شما را نمی پذیرد. گزینه “Log in with Facebook” را امتحان کنید (با فرض اینکه حساب فیس بوک دارید). اگر هیچ کدام از اینها کار نکرد، روی فراموشی رمز عبور کلیک کنید.

هنگامی که نمی توانید وارد شوید، صفحه ای مانند این را خواهید دید. “Reset your password” گزینه ای است که می خواهید.
1/2 هنگامی که نمی توانید وارد شوید، صفحه ای مانند این را خواهید دید. “Reset your password” گزینه ای است که می خواهید.
در صفحه بعدی، نام کاربری یا آدرس ایمیل ثبت شده خود را وارد کنید تا لینک ورود از طریق ایمیل یا شماره تلفن ثبت شده خود را برای دریافت کد از طریق متن دریافت کنید. در ایمیل، روی «.Reset your password» کلیک کنید یا در تلفن، روی پیوند موجود در پیامک کلیک کنید. و کد ارسال شده با آن را وارد کنید. هر یک از این روش ها شما را برای وارد کردن رمز عبور قوی جدید به صفحه نمایش می برد. سپس وارد شوید و به «گرامینگ» بازگردید.

اگر اینها کار نمی کنند، اطلاعات ورود به سیستمی را که اخیراً استفاده کرده اید (پیش هک) وارد کنید و روی “نمی توانید رمز عبور خود را بازنشانی کنید؟” کلیک کنید. برای رفتن به صفحه راهنمای اینستاگرام روی “من فکر می کنم حساب اینستاگرام من هک شده است” کلیک کنید، سپس به “درخواست کد امنیتی یا پشتیبانی از اینستاگرام” بروید. دستورالعمل‌هایی را خواهید دید که نحوه درخواست کمک (از جمله از طریق پیام متنی) از برنامه‌های Android و iOS را راهنمایی می‌کند.

اسنپ ​​چت

از آنجایی که برنامه‌های Android و iOS متفاوت هستند. توضیح نحوه انجام این کار در وب آسان‌تر است (اگرچه Snapchat فقط با Google Chrome و Microsoft Edge کار می‌کند). ابتدا به صفحه ورود به سیستم بروید. اگر اسنپ چت نام کاربری و یا رمز عبور شما را نمی پذیرد، روی فراموشی رمز عبور کلیک کنید. و با وارد کردن شماره تلفن یا آدرس ایمیل ثبت نام شده هویت خود را تأیید کنید. سپس یک متن یا ایمیل با پیوندی برای بازنشانی رمز عبور خود دریافت خواهید کرد.

حتی اگر هکر اطلاعات حساب شما را تغییر داده باشد، این باید کار کند. هر زمان که این اطلاعات تغییر می کند، اسنپ چت پیوندی به ایمیل قدیمی ارسال می کند و می گوید: «گذرواژه شما به تازگی تغییر کرده است. اگر این شما نبودید، اینجا را کلیک کنید و ما تغییر را لغو خواهیم کرد.»

اگر به دلایلی اسنپ چت دیگر ایمیل یا شماره تلفن شما را نمی شناسد، به صفحه پشتیبانی مراجعه کرده و فرمی را برای درخواست کمک برای بازیابی حساب خود پر کنید. (برای جزئیات بیشتر، صفحه بازیابی حساب اسنپ چت را ببینید.) اسنپ چت گفت که تیم اعتماد و ایمنی آن 24/7 کار می کند و “در اکثر موارد ما به گزارش ها و نگرانی ها ظرف چند ساعت پس از دریافت پاسخ می دهیم.”
برای جزئیات بیشتر، صفحه پشتیبانی اینستاگرام را ببینید.

توییتر

به فرم بازنشانی رمز عبور بروید و نام کاربری، ایمیل و شماره تلفن خود را وارد کنید. انتخاب کنید که آیا می خواهید پیوند ورود از طریق ایمیل دریافت کنید یا یک کد از طریق متن.

اگر توییتر این اطلاعات را نمی پذیرد، از صفحه مرکز راهنمایی برای حساب های هک شده یا در معرض خطر بازدید کنید و فرم را برای دریافت راهنمایی پر کنید.

برای جزئیات بیشتر، صفحه پشتیبانی توییتر را ببینید.

امنیت حساب خود برای آینده

امیدوارم دوباره به حساب خود بازگردید. اکنون، زمان آن است که مطمئن شوید هیچ کس دیگری نمی تواند. با ایجاد یک رمز عبور قوی شروع می شود که هیچ شباهتی به سایر رمزهای عبور شما ندارد.

توصیه در مورد فرمول بندی رمزهای عبور از جایگزینی نویسه های احمقانه (P@$$w0Rd!). به جملات طولانی و بی معنی (correcthorsebatterystaple) تکامل یافته است. اما بهترین استراتژی این است که از یک مدیر رمز عبور یا در مرورگر خود یا در برنامه‌های مستقل استفاده کنید. تا رشته‌های طولانی و منحصربه‌فرد بیهوده تولید کنید. (مانند «ES%q9i#y8o!bJ6») و آن‌ها را برای شما در دسک‌تاپ و موبایل پر کنید. (بسیاری از این برنامه ها رایگان هستند.)

اگر هنوز کسی این رمز عبور پیچیده را دریافت یا حدس می‌زند. می‌توانید با استفاده از چیزی به نام احراز هویت دو مرحله‌ای یا چندعاملی (2FA یا MFA.) مانع دیگری ایجاد کنید. احتمالاً زمانی که مثلاً بانک شما کدی را برای شما پیامک می کند که برای ورود به سیستم باید آن را در رایانه خود وارد کنید، این را تجربه کرده اید.

ارسال پیامک روشی مناسب برای انجام 2FA/MFA است، اما بهتر است شماره تلفن خود را با کمترین شرکت ممکن به اشتراک بگذارید (باز هم خطر نقض داده ها به علاوه هکی به نام تعویض سیم کارت یا هک سیم کارت، که به کلاهبرداران اجازه می دهد تا تلفن شما را کنترل کنند. عدد). حتی ایمن تر این است که یک تولید کننده کد 2FA / MFA مانند Authy یا Google Authenticator را در تلفن خود راه اندازی کنید.

راه‌اندازی این اقدامات امنیتی اضافی کمی کار است، اگرچه مدیر رمز عبور با صرفه‌جویی در تلاش برای ایجاد و به خاطر سپردن رمزهای عبور قوی به سرعت هزینه‌های خود را پرداخت می‌کند. و همین چند اونس پیشگیری بهای ناچیزی برای جلوگیری از دردسر هک شدن حساب شما است.
منبع : THEVERGE
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *