اینترنت و شبکه فناوری

سود استارلینک برای معترضان ایرانی صفر است

استارلینک

کارشناس می گوید سود استارلینک برای معترضان ایرانی به معنای واقعی کلمه صفر است

بعید است که سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک اسپیس ایکس به معترضان جمهوری اسلامی ایران در برقراری ارتباط با یکدیگر و سایر نقاط جهان در جریان اعتراضات اخیر که به دلیل مرگ یک زن جوان جرقه زده شد کمک کند. تظاهراتی که در اوایل این هفته آغاز شد، بزرگترین اعتراضات در تاریخ اخیر ایران است و وزارت امور خارجه ایالات متحده حمایت خود را از معترضان اعلام کرد. زمانی که وزیر بلینکن اعلام کرد که وزارت او مجوزی کلی برای ارائه خدمات و نرم افزار به شرکت ها صادر خواهد کرد. بهبود اتصال به اینترنت و حفظ حریم خصوصی برای مردم ایران. بلافاصله پس از آن، آقای ایلان ماسک، رئیس اسپیس ایکس، در توئیتی نسبتاً رمزآلود نوشت که شرکت او «استارلینک» را فعال می‌کند. و القا کرد که شاید سرویس اینترنتی اسپیس ایکس به کمک معترضان بیاید.

متخصص آزادی اینترنت که برای دویچه وله کار می کند، توضیح می دهد که با این حال، استارلینک ممکن است برای مردم ایران مفید نباشد. او دلایل متعددی از جمله نرم افزارهای موجود را ذکر می کند. که آنها را قادر می سازد با سانسور اینترنت مبارزه کنند و نیاز به دیش های ماهواره ای که به راحتی قابل مشاهده هستند.

معماری اتصال فعلی استارلینک مستلزم استفاده از ماهواره های در حال گردش، پایانه کاربر و ایستگاه زمینی در مناطق غیر قطبی است. کاربران داده های خود را از طریق دیش ها به ماهواره ها ارسال می کنند. ماهواره ها سپس با ایستگاه های زمینی برای اتصال backhaul به سرورهای اینترنتی ارتباط برقرار می کنند و سپس داده ها به کاربر منتقل می شود.

اسپیس ایکس قصد دارد ماهواره‌های لیزری را پرتاب کند که نیاز به ایستگاه‌های زمینی را برطرف می‌کند. که به نوبه خود پوشش Starlink بیشتری را ممکن می‌سازد. در حال حاضر، فضاپیمای مجهز به لیزر تنها در مناطق قطبی خدمت می کند. که در آن راه اندازی ایستگاه های زمینی دشوار است. الیور لینو که برای دویچه وله کار می کند، در تحلیل خود از وضعیت، این موضوع را نیز در نظر می گیرد و بیان می کند:

برای استفاده از Starlink به تجهیزات خاصی با آنتن نشسته نیاز دارید. فقط برای پذیرش ثابت خوب است. اما در ایران اینترنت موبایل قطع شده است تا مردم نتوانند از گوشی های هوشمند خود برای گزارش از خیابان استفاده کنند. مزیت Starlink تقریباً صفر است …

بنابراین هر کاربر #استارلینک_برای_ایران نیاز به تجهیزات جدید دارد. این بدان معناست که یک تلفن هوشمند یا روتر موجود کافی نیست. استارلینک یک فناوری برای میلیون ها ایرانی نیست. حتی اگر در نظر داشته باشید که اینترنت از طریق WiFi به اشتراک گذاشته شده است.

وی در ادامه اضافه می کند که هر کاربر ایرانی استارلینک قبل از دسترسی به اینترنت به تجهیزات جدید (دیش و روتر) نیاز خواهد داشت. دیش Starlink از طریق یک کابل به یک روتر WiFi متصل می شود. که سپس سیگنال ها را به دستگاه های متصل پخش می کند.

استفاده از این سرویس می‌تواند خطرناک باشد زیرا مقامات ایرانی در گذشته دیش‌های ماهواره را قطع یا منهدم کرده‌اند. در حالی که مسدود کردن پهنای باند و سایر انواع اتصال اینترنت برای دولت آسان‌تر است. مسدود کردن خدمات ماهواره‌ای مستلزم مسدود کردن فرکانس‌هایی است که دیش‌ها با ماهواره‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. با این حال، این فرکانس ها توسط سایر سرویس ها و اغلب خود سازمان های دولتی نیز استفاده می شوند.

با این حال، از آنجایی که استارلینک از هزاران ماهواره در مدار پایین زمین (LEO) استفاده می کند. دولت ایران به سختی می تواند ماهواره ها را به صورت جداگانه هدف قرار دهد. همانطور که در مورد سیستم های ماهواره ای زمین ثابت که از یک ماهواره برای پوشش یک منطقه بزرگ استفاده می کنند، صادق است. پارازیت لینک‌های ماهواره‌ای نیز خطراتی برای سلامتی به همراه دارد و به دلیل تأثیرات بر ماهواره‌های کشورهای همسایه توسط قوانین بین‌المللی غیرقانونی است.

مجوز عمومی D-2 وزارت خزانه داری شامل ظروف Starlink است و به اسپیس ایکس اجازه می دهد تا زمانی که برای استفاده عمومی در نظر گرفته شده اند و نه برای دولت ایران، آنها را در ایران بفروشد. با این حال، تعیین‌کننده کلیدی در تعیین اینکه Starlink چقدر در کمک به معترضان مؤثر خواهد بود. توانایی آنها برای دسترسی به ظروف و دور نگه داشتن آنها از دید دولت است. دولت از این موضوع آگاه است و وب سایت اسپیس ایکس را در این کشور مسدود کرده است. با این حال، اعلام ماسک مبنی بر فعال‌سازی استارلینک تضمین می‌کند که اگر پایانه‌هایی به داخل کشور راه پیدا کنند. می‌توانند فوراً با صورت فلکی ماهواره‌ای کار کنند.

علاوه بر این، ما همچنین در مورد کلاهبرداری هایی که در سال گذشته در ایران ظاهر شد. گزارش داده ایم که در ازای تحویل ظروف مهم، از کاربران ناشناس درخواست پرداخت می کردند.

منبع : WCCFTECH
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *