اینترنت و شبکه علمی فناوری نجوم و فضا

چین از ایلان ماسک خواسته استارلینک را در داخل کشور نفروشد

استارلینک

چین از ایلان ماسک خواسته استارلینک را در داخل کشور نفروشد

ایلان ماسک هفته گذشته در مصاحبه ای با فایننشال تایمز فاش کرد که چهره هایی در دولت چین مستقیماً از او خواسته اند. که دسترسی استارلینک به داخل چین را متوقف کند. ماسک به FT گفت که در خلاصه این نشریه. «پکن به وضوح مخالفت خود را با عرضه اخیر Starlink در اوکراین اعلام کرده است.» و «به دنبال تضمین عدم فروش استارلینک در چین است».

از توضیحات مشخص نیست که آیا ماسک با درخواست پکن موافقت کرده است یا خیر. اما نقشه خدمات Starlink هیچ برنامه ای برای استقرار در چین نشان نمی دهد. کشورهای مجاور مانند تایوان، مغولستان و ویتنام. به عنوان “تصویب نظارتی در انتظار” فهرست شده اند.

Starlink با ارائه یک اتصال به اینترنت که از ارائه دهندگان خدمات متعارف دور می شود. ایده محبوبی برای دور زدن سانسور مبتنی بر شبکه در سراسر جهان بوده است. اخیراً، Starlink در پاسخ به اعتراضات گسترده و سانسور همراه، دسترسی به ایران را فعال کرد. با این حال، سانسور اینترنت در چین بسیار سازمان‌یافته‌تر و مداوم‌تر است. و هرگونه تلاش مداوم برای فرار از آن از طریق Starlink احتمالاً با انتقام‌جویی از سوی دولت مرکزی همراه خواهد بود.

این حکایت یادآور این است که ماسک چقدر در معرض فشارهای بین المللی قرار دارد. حتی در حالی که او در بیانیه های عمومی خود از اصول آزادی بیان دفاع می کند. همانطور که FT اشاره می کند، تسلا یک کارخانه در شانگهای دارد و طبق گزارش ها. این شرکت بیش از 80000 خودرو در چین فروخته است. در نتیجه ماسک به طور گسترده با دولت چین همسو بوده. و حتی ستونی برای مجله ای که توسط آژانس سانسور اینترنتی این کشور اداره می شود، نوشته است.

در عین حال، ماسک بیش از همیشه احتمال دارد که مالکیت توییتر را در دست بگیرد. پس از ماه‌ها گیج‌کننده بازی، ماسک هفته گذشته مجدداً متعهد شد که شبکه اجتماعی را با قیمت مورد توافق اولیه خود خریداری کند. و به قاضی پرونده مدنی خود با این شرکت گفت که معتقد است. این معامله قبل از 28 اکتبر بسته می‌شود. توییتر رسماً در چین مسدود است.

منبع : THEVERGE
برای مطالب بیشتر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *